schaakstukken

Schaken is een spel van alle tijden en voor alle leeftijden. Uit de rijke schaakgeschiedenis komen veel prachtige partijen schaak, leuk om na te spelen, maar altijd interessant om van te leren! Deze week de ‘immortal game’ van Jan Timman

In 2011 interviewde Eugenio Dessy voor een schaaksite in Sardinië/Cagliari Jan Timman, omdat Jan daar deelnam aan een schaaktoernooi. Hij kon zich daar vlakbij het strand voorbereiden op het toernooi, en Jan Timman houdt ook van lange wandelingen met het oog op zijn conditie. Het was de eerste keer dat hij in Sardinië was, maar hij was al heel vaak in Italië geweest, zoals in Toscane toen hij nog met zijn ouders meeging op vakantie, en ook als deelnemer van schaaktoernooien, zoals Venetië 1974, en Reggio Emilia 1984-85. Over schaken vertelde Jan Timman dat Euwe belangrijk voor hem is geweest vanwege zijn ‘gewone’ kwaliteiten. De Timmans en Euwe waren goede kennissen van elkaar want Euwe was de leraar wiskunde geweest van de moeder van Jan Timman. Toen het Euwe duidelijk werd dat Timman een toekomst als schaker zou kunnen hebben, heeft Euwe hem financieel geholpen door een ‘Timman Comité’ op te richten, voor training en studie. Hans Bouwmeester heeft Timman getraind toen hij 15 was. Op de vraag of Jan Timman voor zichzelf een ‘immortal game’ heeft, noemde Timman zijn ‘positionele’ aanvalspartij tegen Karpov in Mar del Plata 1982. Karpov was toen al 7 jaar wereldkampioen, maar moest in Mar del Plata genoegen nemen met een ‘bescheiden’ positie op de ranglijst, vooral door toedoen van Jan Timman, die het toernooi won met maar liefst 1,5 punt voorsprong en een formidabel aantal overwinningen!

Eerste vier Mar del Plata 1982

Jan Timman 2605          13.8.3.2. 9,5

Lajos Portisch 2630      13.5.6.2. 8

Anatoly Karpov 2720    13.4.7.2. 7,5

Lev Polugaevsky2625   13.4.7.2. 7,5

                                     

Karpov Timman

Na Tc1

1.Anatoly Karpov – Jan Timman 0-1. Mar del Plata 1982. De Scheveningse variant van het Siciliaans, met Keres aanval. Kort gezegd valt het in de partij op dat het zwarte paard superieur is aan de witte loper. In al lastige positie speelde Karpov Tc1 en Jan Timman’s paard gaat nu de eerste van drie pionnen voorsprong nemen. Pxb2; c5 Td4+; Ke2 Txc5; Txc5 dxc5; Txb3 Pc4; Tc3 Txh4; en na nog een overbodige zet 0-1.

Timman Najdorf

Na Dd2

 2. Jan Timman – Miguel Najdorf 1-0. Mar del Plata 1982. Direct na deze zet was het 1-0, want een mooie winstvariant zou zijn geweest: De5+ Pg7; De7 Pf5; Txf5 gxf5; Df6+ Kg8 en Ph6+!!

                              

Door: Bram Doeves, SV Botwinnik

Bekijk hier alle schaakcolumns: www.zoetermeeractief.nl/sport/schaakrubriek

-advertenties-

-goede doel-