De gemeenteraad van Zoetermeer wil dat evenementensubsidies eerlijker worden verdeeld. Tijdens de raadsvergadering van 30 juni werd een motie aangenomen die oproept tot subsidieplafonds voor grote evenementen, zodat er meer ruimte komt voor kleinschalige en nieuwe initiatieven.
Uit de toelichting bij de motie blijkt dat er grote verschillen zijn in hoeveel subsidie per bezoeker wordt uitgegeven. Zo ontvangt de Oldtimerdag met tienduizenden bezoekers slechts €2.500 subsidie, terwijl Live at the Lake met 7.500 bezoekers €125.000 krijgt. De gemeente betaalt dus €0,25 subsidie per bezoeker van de Oldtimerdag, €4 voor een Rastaplas bezoeker en maar liefst €17 per bezoeker van Live at the Lake terwijl je voor dat laatste evenement ook al een kaartje moet kopen.
De raad vindt deze verdeling niet vanzelfsprekend en wil dat het beschikbare budget eerlijker wordt ingezet.
Meer ruimte voor kleinschalige evenementen
Door een subsidieplafond in te voeren voor grote evenementen, zoals ook in Den Haag gebeurt, kan er geld worden vrijgespeeld. In Den Haag geldt bijvoorbeeld een maximum van €50.000 voor betaalde evenementen en €150.000 voor gratis evenementen. In Zoetermeer zou een plafond van €100.000 al zo’n €65.000 extra ruimte opleveren.
Dat geld kan worden ingezet om kleinschalige evenementen te behouden en nieuwe initiatieven te ondersteunen. De raad noemt het verdwijnen van het Bluesfestival als een voorbeeld van wat ze willen voorkomen.
Overleg met de sector
De motie roept het college op om in overleg met de evenementensector te komen tot passende maximale subsidiehoogtes. Daarbij moet rekening worden gehouden met het verschil tussen gratis en betaalde evenementen, en met nationale feestdagen. Het college wordt gevraagd om in het tweede kwartaal van 2026 met een voorstel te komen.
Breed gesteund
De motie is ingediend door raadsleden van D66, SP, CU-SGP, PVV, PvdA, GroenLinks en Zoetermeer Vooruit. De brede steun laat zien dat de raad het belang van een levendig en gevarieerd evenementenaanbod in Zoetermeer onderstreept.
Foto: Zoetermeer Actief
Meer politiek nieuws vindt u op onze politieke pagina: Politiek nieuws